The Smart Kids Letters & Sounds programme extends from Pre Foundation to Year 2 (Phases 1 to 6). Keep your children engaged with over 200 decodable books, free daily lesson plans and supplementary resources to apply their knowledge and keep them engaged.
Our Letters and Sounds programme teaches the skills of blending for reading and segmenting for spelling. It progresses through all sounds, working from the simple to the more complex. By following the progression, children build on their growing phonic knowledge. They quickly learn to read and spell, having fun along the way.

Online Decodable e-book Library Subscription
- Regular Price
- $69.90
- Sale Price
- $69.90
- Regular Price
- $0.00
- Unit Price
- per


Grow the Code Subscription
- Regular Price
- from $39.90
- Sale Price
- from $39.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


L&S Letters and Sounds - 201 Decodable books
- Regular Price
- $499.90
- Sale Price
- $499.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Sale
Letters and Sounds Flash Cards Smart Buy
- Regular Price
- $229.50
- Sale Price
- $229.50
- Regular Price
- $275.40
- Unit Price
- per

Letters and Sounds Core Resources Package
- Regular Price
- $599.00
- Sale Price
- $599.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Whole School Starter Package
- Regular Price
- $799.00
- Sale Price
- $799.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phase 5 Core Resources Kit
- Regular Price
- $399.90
- Sale Price
- $399.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phase 2-4 Core Resources Kit
- Regular Price
- $399.90
- Sale Price
- $399.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Letters and Sounds Flash Cards Phase Two
- Regular Price
- $44.90
- Sale Price
- $44.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Letters and Sounds Phase Three Flash Cards
- Regular Price
- $44.90
- Sale Price
- $44.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Letters and Sounds Flash Cards Phase Four
- Regular Price
- $44.90
- Sale Price
- $44.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Letters and Sounds Flash Cards Phase Five
- Regular Price
- $44.90
- Sale Price
- $44.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Sale
Phase Five Alternative Pronunciations
- Regular Price
- $34.90
- Sale Price
- $34.90
- Regular Price
- $44.90
- Unit Price
- per


Letters & Sounds Phase 1 Premium Kit
- Regular Price
- from $299.90
- Sale Price
- from $299.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Letters & Sounds Phase 2 Premium Kit
- Regular Price
- from $399.90
- Sale Price
- from $399.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Letters & Sounds Phase 3 Premium Kit
- Regular Price
- from $449.90
- Sale Price
- from $449.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Letters & Sounds Phase 4 Premium Kit
- Regular Price
- from $249.90
- Sale Price
- from $249.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Letters & Sounds Phase 5 Premium Kit
- Regular Price
- from $459.90
- Sale Price
- from $459.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

L&S Phase 1 to 6 Library
- Regular Price
- $249.00
- Sale Price
- $249.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mnemonic Cards - Phase Two
- Regular Price
- $29.90
- Sale Price
- $29.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mnemonic Cards - Phase Three
- Regular Price
- $29.90
- Sale Price
- $29.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Mnemonic Cards - Phase Five
- Regular Price
- $29.90
- Sale Price
- $29.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Phoneme Frieze Phase Two
- Regular Price
- $24.90
- Sale Price
- $24.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Phoneme Frieze Phase Three
- Regular Price
- $24.90
- Sale Price
- $24.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Phoneme Frieze Phase Five
- Regular Price
- $24.90
- Sale Price
- $24.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Sold Out
FREE - Phase 1 Letters and Sounds Daily Planning (Kindergarten)
- Regular Price
- $0.00
- Sale Price
- $0.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


FREE - Phase 2-4 Daily Lesson Plans
- Regular Price
- $0.00
- Sale Price
- $0.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


FREE - Phase 5 Daily Lesson Plans
- Regular Price
- $0.00
- Sale Price
- $0.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Letters and Sounds Phase 6 Guidance
- Regular Price
- $0.00
- Sale Price
- $0.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


Letters and Sounds Assessment (with excel)
- Regular Price
- from $0.00
- Sale Price
- from $0.00
- Regular Price
- $0.00
- Unit Price
- per