We have worked closely with teachers and education professionals to bring you over 1000 resources and classroom kits. Many resources are exclusive and can only be found here; they are all tried and tested to ensure they last in a busy classroom while engaging children. We continuously sort this collection with the best sellers at the top so you can see what is inspiring other teachers but don't forget our slower sellers, designed to fit that special need or area of the curriculum.


Moon Dogs Split Vowel Series Activities
- Regular Price
- $76.90
- Sale Price
- $76.90
- Regular Price
- $0.00
- Unit Price
- per

Ten Frames to Fifty Chute Cards
- Regular Price
- $399.00
- Sale Price
- $399.00
- Regular Price
- $5.99
- Unit Price
- per

Poetry Writing Directory (A5) 6 Pack SMART BUY!
- Regular Price
- $64.99
- Sale Price
- $64.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

Writer's Directory (A5) 6 Pack SMART BUY!
- Regular Price
- $64.99
- Sale Price
- $64.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

Focus on...Bumper Writing Kit
- Regular Price
- $167.30
- Sale Price
- $167.30
- Regular Price
- Unit Price
- per

Narrative Writing Directory (A5) 6 Pack SMART BUY!
- Regular Price
- $64.99
- Sale Price
- $64.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mythical Creatures Book Pack
- Regular Price
- $45.00
- Sale Price
- $45.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phase 2 & 3 Activity Book (set of 30)
- Regular Price
- $119.70
- Sale Price
- $119.70
- Regular Price
- Unit Price
- per

Whiteboard Markers Set of 4
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phase 4 Activity Books (set of 30)
- Regular Price
- $119.70
- Sale Price
- $119.70
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phase 5 Activity Book 1 (set of 30)
- Regular Price
- $119.70
- Sale Price
- $119.70
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phase 5 Activity Book 2 (set of 30)
- Regular Price
- $119.70
- Sale Price
- $119.70
- Regular Price
- Unit Price
- per


Dandelion Readers Units 1-10 - Set 3 (Guided Reading 60 Books)
- Regular Price
- $324.50
- Sale Price
- $324.50
- Regular Price
- Unit Price
- per

Talk Tracker
- Regular Price
- $64.99
- Sale Price
- $64.99
- Regular Price
- Unit Price
- per


Dandelion Readers Split Vowel - Guided Reading Set
- Regular Price
- $234.50
- Sale Price
- $234.50
- Regular Price
- Unit Price
- per

L&S Phase Three Revision Books (Set of 30)
- Regular Price
- $64.95
- Sale Price
- $64.95
- Regular Price
- Unit Price
- per
Bi-lingual Stickers
- Regular Price
- $9.90
- Sale Price
- $9.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phase 5 Core Resources Kit
- Regular Price
- $399.90
- Sale Price
- $399.90
- Regular Price
- Unit Price
- per


Dandelion World Workbook Stages 16-20
- Regular Price
- $84.90
- Sale Price
- $84.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Whole School Starter Package
- Regular Price
- $799.00
- Sale Price
- $799.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Letters and Sounds Core Resources Package
- Regular Price
- $599.00
- Sale Price
- $599.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


Mog and Gom Classroom Kit
- Regular Price
- $499.90
- Sale Price
- $499.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Sale
Phoneme Fans Phase 2 (class set of 30)
- Regular Price
- $223.50
- Sale Price
- $223.50
- Regular Price
- $447.00
- Unit Price
- per

Bumper Reading Comprehension Kit
- Regular Price
- $129.90
- Sale Price
- $129.90
- Regular Price
- $0.00
- Unit Price
- per

Sold Out
Modern Boarder
- Regular Price
- $12.90
- Sale Price
- $12.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Kiwi Creatures Boarder
- Regular Price
- $12.90
- Sale Price
- $12.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Paua Boarder
- Regular Price
- $12.90
- Sale Price
- $12.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mangotipi Boarder
- Regular Price
- $12.90
- Sale Price
- $12.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Tino pai rawa atu Awards
- Regular Price
- $12.90
- Sale Price
- $12.90
- Regular Price
- Unit Price
- per

Ka rawe Award
- Regular Price
- $12.90
- Sale Price
- $12.90
- Regular Price
- Unit Price
- per